Tablet - Czym jest ten sprzęt i jak wybrać najlepszy tablet?

Tablet - Czym jest ten sprzęt i jak wybrać najlepszy tablet?

Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Tablety w dzisiejszych czasach są już uniwersalnymi sprzętami o wszechstronnym zastosowaniu. Cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Znalazły już zastosowanie w nauce i biznesie. Wiele osób decyduje się na ich zakup jako prezent dla bliskich. Dziś podpowiadamy jak dokonać wyboru najlepszego tabletu i na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie. Zapraszamy do lektury.

Tablet — co to właściwie jest?

Tablet jest wielozadaniowym gadżetem zespalającym w sobie cechy komputera osobistego i telefonu komórkowego. Zazwyczaj ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na wygodę jego użytkowania. Na sterowanie nim pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie potrzebuje on dodatkowej klawiatury jak również myszy.

Najistotniejsze zalety tabletów to ich rozmiar i waga. Niewielkie wymiary pozwalają na wygodne noszenie go w torebce, plecaku, czy dłoni. Przekątna ekranu tabletu to zwykle od 7 do 12 cali. Korzystanie z internetu odbywa się dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi. Co więcej, w wielu sytuacjach tablet można wyposażyć w kartę SIM oraz stosować go jak smartfona.

Do czego wykorzystuje się tablet?

Okazję do korzystania z tabletu odnajdą zarówno małe dzieci, nastolatkowie, jak również dorośli. Z uwagi na duży ekran będzie on wygodniejszy od smartfona do korzystania z poczty internetowej, czy robienia zakupów w Internecie. Zainstalować da się na nim większość aplikacji, a za ich pomocą korzystać z wszelkiego rodzaju portali społecznościowych, grać w gry bądź oglądać filmy. Graficy niejednokrotnie korzystają z tabletów jako narzędzi do rysowania. Są urządzeniami bardzo wszechstronnymi. Będąc w ich posiadaniu, być może sami odnajdziecie dla nich jeszcze więcej zastosowań.

Jakie parametry techniczne tabletu są ważne przy zakupie?

Zanim dokonamy zakupu, należałoby zdecydować się na fizyczną przymiarkę do urządzenia. Udaj się do sklepu, weź tablet w ręce i oceń, czy rozmiar, waga i jakość obrazu Ci odpowiadają. Skup się na jakości wykonania oraz doborze materiałów. Dobrze wykonany sprzęt będzie zapewne służył przez długi czas.

Już przed zakupem przemyśl, do czego przede wszystkim będziesz używał swojego sprzętu. Jeśli będzie to sprzęt wyłącznie do czytania poczty, przekątna ekranu trochę większa od smartfonu może Ci wystarczyć. Jeśli planujesz pracę nad arkuszami kalkulacyjnymi lub obróbkę obrazów, przekątna większa od 10 cali będzie dobrym wyborem.

Ustal jaka bateria zasila oglądany tablet. Każdy producent informuje o pojemność baterii. Te bardziej pojemne w większości przypadków pozwolą na dłuższą pracę sprzętu. Rozwiązania budżetowe pozwalają na używanie ich w czasie do około 4 godzin. Te droższe dają radę obsługiwać aplikacje nieprzerwanie nawet do 10 godzin. Oprócz baterii skup się także na procesorze. Dwurdzeniowy procesor z pamięcią RAM od 2 GB zaspokoi potrzeby zwykłego zjadacza chleba.

Dla wielu przyszłych posiadaczy tabletów bardzo istotna może być także kwestia połączenia z Internetem. Większość tabletów ma wbudowany moduł Wi-Fi, a wiele z nich oferuje wersję z mobilnym łączem szerokopasmowym. Oznacza to konieczność wykupienia odrębnego planu taryfowego. 

Bez wątpienia ważnym kryterium wyboru dla wielu osób jest cena. W zależności od parametrów technicznych, pojemności, pamięci, jakości wykonania i marki, cena może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto wcześniej zrobić rekonesans i porównać ceny konkretnego modelu, który nas interesuje. Może okazać się, że znajdziemy wymarzony model w korzystniejszej cenie, na przykład w sklepach internetowych.

 

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Technologia i Internet