Operator kamery na wesele — jak wybrać odpowiedniego?

Operator kamery na wesele — jak wybrać odpowiedniego?

Artykuł dodał/a: Maksym Jakubowski
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

W momencie podjęcia decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, przed parą świeżo upieczonych narzeczonych staje wiele wyzwań. Jeśli decydują się oni na organizację wesela, czeka ich szereg spraw do załatwienia, zarówno na szybko, jak i takich, które mogą zaczekać nieco dłużej. Jedną z pozycji na liście jest wynajem osoby odpowiedzialnej za oprawę filmową samej ceremonii zaślubin, ale także zabawy weselnej. Podpowiadamy, jak wybrać profesjonalistę w swoim fachu.

Jak wybrać dobrego kamerzystę?

Każdy profesjonalny kamerzysta powinien posiadać swoje portfolio, które będzie w stanie przedstawić. Istnieją przeróżne style oraz techniki robienia ujęć, podobnie jak montażu. Najlepiej byłoby zobaczyć portfolio kilku kamerzystów, aby móc skonfrontować ich sposób pracy i wybrać dla siebie najlepszego. 

Kiedy rozpocząć poszukiwania kamerzysty ślubnego?

Wszystko naturalnie zależy od tego, jakiego stylu będziecie oczekiwać. Ogólnie przyjmuje się, że najlepiej rozpocząć poszukiwania już rok przed ceremonią. Nie oznacza to, że jeżeli rozpoczniecie poszukiwania późnej, to jesteście na przegranej pozycji. Na pewno ktoś z wolnym terminem się znajdzie, jednakże ograniczacie sobie pole manewru i narażacie się na wyższe koszty za tego typu usługę.

Czego oczekiwać od kamerzysty, który będzie filmował ślub i wesele?

Profesjonalny kamerzysta winien posiadać dwie dobrej jakości kamery cyfrowe, wraz z odpowiednim oświetleniem oraz komputerem do montażu filmów. Doświadczenie kamerzysty jest kwestią, którą zawsze powinno się zweryfikować. Przeglądając portfolio kamerzysty, można z łatwością stwierdzić, czy filmów weselnych jest jedynie kilka, czy kilkadziesiąt. Na pewno – im więcej filmów, tym większe doświadczenie. Sami musicie też zdawać sobie sprawę, jakiego filmu oczekujecie. Omówienie wspólnej wizji filmu i prezentacja swoich oczekiwań, wskazania ujęć, na których Wam w największym stopniu będzie zależało. Dzięki temu uda się Wam stworzyć cudowną pamiątkę, z jakiej będziecie mieć radość na wiele lat.

Jaki jest koszt wynajęcia kamerzysty ślubnego?

Kamerzysta prócz nakręcenia filmu w czasie uroczystości, musi go jeszcze poprawnie zmontować. Montaż takiego filmu może potrwać nawet do kilku tygodni pracy, który będzie wliczony w cenę. Powinno się także pamiętać, że cena będzie obejmować także jakość oraz ilość sprzętu wykorzystanego do nagrywania. Ceny najczęściej wahają się pomiędzy 2500 a 4000 złotych. Porównując ze sobą konkretne oferty, sprawdźcie szczegółowo, co otrzymacie w ramach podobnej ceny.

Po czym poznać, że kamerzysta jest otwarty na sugestie klientów?

Po dokonaniu wstępnej selekcji kamerzystów, którzy mogliby potencjalnie obsługiwać nasze wesele i których estetyka pracy nam odpowiada, dobrze jest przejrzeć zawartość ich ofert. Przykładowe realizacje ze ślubów i wesel znajdują się w portfolio praktycznie każdego kamerzysty ślubnego. Poza taką klasyczną formą ślubnego video, można natknąć się na usługi dodatkowe, na przykład nagrane podziękowania dla rodziców w formie filmu, czy wykonanie ujęć z lotu ptaka. Możliwość wykorzystania drona podczas filmowania deklaruje z roku na rok coraz więcej usługodawców. 

Komentarze
Jolanta Sikorska

Kamerzysta na moim weselu był wspaniały. Miał odpowiedni sprzęt a także talent.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Rodzina i dzieci