Dowiedz się, jak przestać tracić ciepło przez okna

Dowiedz się, jak przestać tracić ciepło przez okna

Artykuł dodał/a: Celina Stępień
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Najnowsze normy z 2021 roku zwiększają oczekiwania wobec okien. Producenci mierzą się trudnym zadaniem, ponieważ ich spełnienie może okazać się skomplikowane. To co konieczne, to potrójne szyby, które wymagają wytrzymałych ram oraz rodzaju montażu okien. Charakter budynku zależy w dużej mierze od typu przeszklenia. Cena określona jest od wymiaru i budowy szyb. Kiedy warto pomyśleć o oknach? Najlepiej jeszcze, gdy mamy zarys mieszkania. O tym, co istotne dla okien, dowiesz się za za chwilę.

Izolacyjność cieplna w oknach - korzyści

Zazwyczaj przytaczanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest chyba zwykle wspominaną cechą oprócz materiału oraz koloru. Producenci stosują sztuczki i manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego zjadacza chleba w tej kwestii, przedstawiając dane tak, aby wypadały one najkorzystniej. Okna charakteryzują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje jak dużo energii ucieka nam przez okna. Dlatego niższy współczynnik jest bardziej wskazany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech wariantach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Trikiem powszechnym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się jedynie do przeszklenia.

Umieszczenie okien w mieszkaniu - jak zrobić to prawidłowo?

Przepisy budowlane pokazują, jakie pomieszczenia muszą zostać oświetlone światłem dziennym, jak również opisują jaką minimalną wielkość może mieć okno. Zlokalizowane powinny być w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. Jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne oraz techniczne, takich jak łazienka lub kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możność rezygnacji z okien, w przypadku uzasadnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka położona na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi być wyposażona we własne przeszklenie lub być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego

Odpowiedni materiał na ramy okienne

Gdyby wymienić trzy zasadnicze surowce na ramy okienne, byłyby to: drewno, PCV, aluminium. PCV nie nadaje się ani na drzwi tarasowe, ani na duże rozmiary okien. Wynika to z jego technicznych parametrów. W małych oknach ten towar także nie znajdzie swojego zastosowania. Spowodowane to jest tym, że że profile z tworzywa sztucznego są za wąskie, a to w efekcie zabiera powierzchnię na szkło.

Dobra wiadomość jest taka, że PCV można wykorzystać przy produkcji okien fasadowych. Tutaj zaletą jest niska cena i brak konieczności pielęgnacji tego surowca. Na tego rodzaju okna można z powodzeniem nałożyć kolorowe okleiny, bądź nakładki z metalu.

Droższym, ale za to skutecznym materiałem jest drewno. Można go zastosować wśród okien dachowych i większych rozmiarach przeszkleń. Należy go odnawiać w miarę upływu czasu.

Ekskluzywnym i drogim zarazem towarem jest aluminium. Jest ono bardzo trwałe i nie trzeba go malować. Znajdzie swoje zastosowanie w większych przeszkleniach.

Na izolacyjność cieplną bezpośredni wpływ mają wymiary profilu oraz dodatkowe elementy. Zastosowany materiał do produkcji ramy nie ma aż tak wielkiego znaczenia w tym przypadku. Powszechnie stosuje się piankę, dzięki której można wypełnić miejsce w środku ram. Izolacyjność wymienionych produktów jest bardzo zbliżona.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Dom i ogród