Dlaczego warto zrobić uprawnienia na wózek widłowy?

Dlaczego warto zrobić uprawnienia na wózek widłowy?

Artykuł dodał/a: Wodzisław Pietrzak
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Obecny rynek poszukuje pracowników o jak najwyższych kwalifikacjach. Osoba, która ma więcej uprawnień prawdopodobnie szybciej znajdzie opłacalną ofertę pracy, w związku z tym tak ważne jest, aby się szkolić oraz rozwijać. Jeżeli jesteś osobą pracującą na magazynie albo w branży produkcyjnej i chcesz poprawić swoją pozycję zawodową, przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Jest to w szczególności podwyższenie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym zaświadczeniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na uzyskanie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znacznym wzrostem zarobków oraz podniesieniem standardu życia.

Jak zdobyć uprawnienia — w jaki sposób je uzyskać?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić wyłącznie osoba, która przeszła kurs oraz zdała specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z praktyki oraz teorii. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy, jak zbudowany jest wózek widłowy, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań: 

  • Ukończyć 18 lat .
  • Posiadać świadectwo zakończenia kursu .
  • Posiadać  pozwolenie pracodawcy.
  • Posiadać badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym.

Kategorie uprawnień na wózki widłowe

Mamy 3 typy uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez ograniczeń w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na obsługę wózka o dowolnym napędzie i udźwigu oraz wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale także operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO i IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Uprawnienia na wózek widłowy - koszt

Wydatek na egzamin zależy od tego, czy ukończyliśmy wcześniejszy kurs, czy nie. Bez specjalnego szkolenia opłata za poświadczenie kosztuje 171.94 złote. Niemniej jednak większość osób decyduje się na przeszkolenie w trakcie kursu, co kosztuje paręset złotych, w większości wypadków w przedziale od 300 do 1000.

Cena zależy od kategorii oraz określonych uprawnień na wózek widłowy. Wielu pracodawców proponuje, że pokryją koszt szkolenia czy też pewną jego cześć, pod warunkiem że będziemy u nich pracować, a nawet, jeśli musimy opłacić całość na własną rękę, to i tak korzyści w dużej mierze przewyższają straty.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Edukacja i nauka