Czy regeneracja rolek do wózków jest opłacalna?

Czy regeneracja rolek do wózków jest opłacalna?

Artykuł dodał/a: Tymon Szymczak
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Nowoczesne, tworzywowe rolki, które stosuje się z wózkami w wielu magazynach czy zakładach produkcyjnych, pełnią niezwykle istotną rolę w utrzymaniu wydajnej, bezawaryjnej pracy. Stan nawet tak drobnych elementów jest kluczowy dla sprawności maszyny, dlatego to konieczne, aby zawsze kontrolować funkcjonalność każdej rolki. Regularne inspekcje to podstawa, nie powinno się także bagatelizować oznak zużycia, które w przypadku intensywnej eksploatacji jest nieuniknione, nawet w przypadku produktów o najwyższej jakości.

Co należy zrobić, jeśli rolki, w które wyposażone są wózki, zaczynają się stopniowo zużywać? To oczywiste, że nie warto przepłacać, dlatego jeśli ich całkowita wymiana nie jest konieczna, wcale nie trzeba tego robić. Jak jednak przywrócić te elementy do pełnej sprawności? Odpowiedź jest prosta – regeneracja rolek do wózków. Obecnie podzespoły te zazwyczaj wykonuje się z wysokiej klasy poliuretanu, czyli wyspecjalizowanego tworzywa sztucznego o doskonałych parametrach technicznych. Dużym atutem tego materiału jest możliwość regeneracji wykonanych z niego elementów, czyli pokrycia ich świeżą warstwą poliuretanu, odwracając efekty nawet wyjątkowo intensywnej eksploatacji części.

Regeneracja rolek do wózków a kwestia ceny

Nie ulega wątpliwości, że regeneracja rolek do wózków jest bardziej ekonomiczna od wymiany całego elementu. Jest to standardowa usługa profesjonalnego producenta tych elementów – klient może też spersonalizować takie zamówienie, czyli m.in., wybrać kolor tworzywa lub określić konkretną grubość warstwy. Należy zaznaczyć również fakt, że oszczędza to wiele potencjalnych problemów z wyszukiwaniem nowych, kompatybilnych podzespołów, co w przypadku starszych modeli wózków może nie być tak proste.

Na czym polega regeneracja rolek do wózków?

Głównym celem regeneracji rolek do wózków jest przywrócenie ich pełnej sprawności. Aby tego dokonać, pokrywa się je nową warstwą poliuretanu. Nie jest to jednak możliwe, jeśli uprzednio nie zerwie się pozostałości starej powłoki z elementów tocznych, aby nie zanieczyścić świeżego materiału. Rolkę zalewa się nowym poliuretanem, jednak zanim będzie ona funkcjonalna, wymagana jest profesjonalna obróbka mechaniczna, aby usunąć wszelkie nierówności i nadać jej odpowiedni kształt.

Dlaczego poliuretan stanowi idealny materiał dla rolek, kół oraz wałków?

Właściwości materiału w bezpośredni sposób przekładają się na realną trwałość wykonanych z niego elementów. Regeneracja rolek do wózków z poliuretanu jest bardzo przydatna dla utrzymania odpowiedniego stanu całego wyposażenia, jednak warto pamiętać, że nie jest to jedyna zaleta stosowania tego tworzywa. Pod względem parametrów, a szczególnie ścieralności, poliuretan spisuje się o wiele lepiej od alternatyw, jak na przykład powszechnie stosowanej gumy. Elementy poliuretanowe są w stanie pracować wyjątkowo długo i nie ulegać wpływowi otoczenia, czynnikom chemicznym czy mechanicznym – jest to doskonałe rozwiązanie dla wielu branż, które wymagają doskonałej jakości wszystkich podzespołów.

Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Gospodarka i przemysł