Basen w ogrodzie - planowanie i budowa

Basen w ogrodzie - planowanie i budowa

Artykuł dodał/a: Aurelia Mróz
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Duży i zadbany ogród to najlepsza zachęta do wypoczynku na świeżym powietrzu. Czasem jednak, gdy temperatura za oknem sięga zenitu, ciężko jest wytrzymać nawet w pięknej aranżacji. Jedyna myśl, jaka przychodzi nam wtedy do głowy to aby jak najszybciej się schłodzić. Wówczas pomocny okazuje się własny basen. Czy ciężko jest wybudować taki zbiornik wodny w swoim ogrodzie? W poniższym tekście wskazujemy na najważniejsze etapy.

Projekt basenu

Pierwszą czynnością, o którą winniśmy zadbać, jest wybranie stosownego projektu. Jeśli mamy tego typu umiejętności, możemy sami go narysować, odszukać gotowy w Internecie, bądź nabyć w biurze projektowym. Jeśli nie chcemy zatonąć w kosztach i strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o efektywny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się teraz miejscu, jak dużo osób będzie z niego korzystało i w jakim celu basen będzie wykorzystywany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad wielkością zbiornika oraz jego położeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 50 metrów kwadratowych należy zgłosić i uzyskać pozwolenie na budowę, albowiem kiedy tego nie zrobimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.

Odpowiednie umiejscowienie basenu

W tym miejscu warto powiedzieć o tym, że jeżeli basen ogrodowy będzie konstruowany podczas budowy domu i ogrodu, możemy oszczędzić dużo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Na pewno poszukujmy miejsca nasłonecznionego, żeby ustrzec się konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa i krzewy. Pozwoli nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści oraz gałązek.

Następną sprawą, jaką winniśmy zrobić na naszym terenie, jest oszacowanie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy napór gruntu powiększy się podczas zimy.

Właściwym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, która zapewni stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, jakby znajdowała się jak najbliżej naszego akwenu.

Wykonanie konstrukcji basenu

Kiedy już projekt jest wykonany, a miejsce wybrane, wówczas można rozpocząć praktyczną część działań. W jaki sposób przebiega budowa trwałego basenu z betonowych bloczków?

Na wstępie wyznaczamy teren i wykonujemy odpowiedniej wielkości wykop. Podczas przebiegu prac, należy precyzyjnie oznaczyć pewne miejsca, zwłaszcza wtedy, gdy kształt lub głębokość basenu ma być niestandardowa. 

Po wykonaniu wykopu, w dole umieszcza się podsypkę żwirową, w której znajdą się także niezbędne elementy zbrojenia. Po wykonaniu tych czynności rozpoczyna się formowanie niecki. Kiedy zakończy się już prace związane z murowaniem, niecka musi zostać wybetonowana. W tym miejscu należy także zadbać o zbiornik, do późniejszego montażu wybranych elementów. 

Prace kończące budowę basenu to: ocieplenie, ułożenie wykładziny, zamontowanie folii, instalacja oprzyrządowania, wykończenie basenu płytkami ceramicznymi, aranżacja otoczenia basenu oraz napełnianie gotowego zbiornika wodą.

Inne artykuły autora
Komentarze
Wacław Szczepański

Za dużo zachodu z budową takiego basenu. Szkoda ogrodu.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Dom i ogród